- Loyal
- NU38/670
NU38/670 Bearing | Loyal
| NU38/670 interchange NTN NU38/670 | |
| NU38/670 cross reference NTN NU38/670 | |
| NU38/670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU38/670 |
| D | 820,000 mm |
| d | 670,000 mm |
| B | 112,000 mm |
| C | 112,000 mm |
| Size (mm) | 670x820x112 |
| Width (mm) | 112,000 |
| Bearing number | NU38/670 |
| Bore Diameter (mm) | 670,000 |
| Outer Diameter (mm) | 820,000 |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



NU38/670 PDF download