- Loyal
- NU356-E-TB-M1
NU356-E-TB-M1 Bearing | Loyal
| NU356-E-TB-M1 interchange FAG NU356-E-TB-M1 | |
| NU356-E-TB-M1 cross reference FAG NU356-E-TB-M1 | |
| NU356-E-TB-M1 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU356-E-TB-M1 |
| E | 512 mm |
| F | 362 mm |
| d | 280 mm |
| D | 580 mm |
| B | 108 mm |
| m | 147 kg / Weight |
| s | 8,7 mm / Axial displacement facility from central position |
| Size (mm) | 280x580x108 |
| Width (mm) | 108 |
| nB | 810 1/min |
| nG | 1700 1/min / Limiting speed |
| D1 | 482 mm |
| Cr | 2180000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 3050000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | NU356-E-TB-M1 |
| Cur | 189000 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 6 mm |
| r1 min | 6 mm |
| ra max | 5 mm |
| db min | 366 mm |
| da min | 306 mm |
| da max | 359 mm |
| Da max | 554 mm |
| ra1 max | 5 mm |
| Bore Diameter (mm) | 280 |
| Outer Diameter (mm) | 580 |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



NU356-E-TB-M1 PDF download