- Loyal
- NU356-E-M6
NU356-E-M6 Bearing | Loyal
| NU356-E-M6 interchange NKE NU356-E-M6 | |
| NU356-E-M6 cross reference NKE NU356-E-M6 | |
| NU356-E-M6 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU356-E-M6 |
| C | 108 mm |
| S | 12 mm |
| d | 280 mm |
| F | 362 mm |
| D | 580 mm |
| B | 108 mm |
| Weight | 147 Kg |
| r4 min. | 6 mm |
| r1 min. | 6 mm |
| r2 min. | 6 mm |
| r3 min. | 6 mm |
| Size (mm) | 280x580x108 |
| Width (mm) | 108 |
| Bearing number | NU356-E-M6 |
| Bore Diameter (mm) | 280 |
| Outer Diameter (mm) | 580 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2233 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3118 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



NU356-E-M6 PDF download