- Loyal
- NU356 E
NU356 E Bearing | Loyal
| NU356 E interchange Loyal NU356 E | |
| NU356 E cross reference Loyal NU356 E | |
| NU356 E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU356 E |
| d | 280 mm |
| D | 580 mm |
| B | 108 mm |
| C | 108 mm |
| Fw | 362 mm |
| Weight | 145 Kg |
| Size (mm) | 280x580x108 |
| Width (mm) | 108 |
| Bearing number | NU356 E |
| Bore Diameter (mm) | 280 |
| Outer Diameter (mm) | 580 |
| (Grease) Lubrication Speed | 800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 2160 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3000 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



NU356 E PDF download