- Loyal
- NU356
NU356 Bearing | Loyal
| NU356 interchange NTN NU356 | |
| NU356 cross reference NTN NU356 | |
| NU356 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU356 |
| d | 280 mm |
| D | 580 mm |
| B | 108 mm |
| C | 108 mm |
| Fw | 362 mm |
| r min. | 6 mm |
| Weight | 142 Kg |
| r1 min. | 6 mm |
| Size (mm) | 280x580x108 |
| Width (mm) | 108 |
| Bearing number | NU356 |
| Bore Diameter (mm) | 280 |
| Outer Diameter (mm) | 580 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1 100 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 1 820 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2 540 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



NU356 PDF download