- Loyal
- NU356
NU356 Bearing | Loyal
| NU356 interchange ISO NU356 | |
| NU356 cross reference ISO NU356 | |
| NU356 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU356 |
| D | 580 mm |
| d | 280 mm |
| B | 108 mm |
| C | 108 mm |
| Size (mm) | 280x580x108 |
| Width (mm) | 108 |
| Bearing number | NU356 |
| Bore Diameter (mm) | 280 |
| Outer Diameter (mm) | 580 |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



NU356 PDF download