- Loyal
- 7015CDB
7015CDB Bearing | Loyal
| 7015CDB interchange CYSD 7015CDB | |
| 7015CDB cross reference CYSD 7015CDB | |
| 7015CDB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7015CDB |
| D | 115 mm |
| d | 75 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| 2B | 40 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 1,26 Kg |
| Size (mm) | 75x115x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | 7015CDB |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 115 |
| (Grease) Lubrication Speed | 6800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 78 kN |
| Basic static load rating (C0) | 91,5 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



7015CDB PDF download