- Loyal
- 7015C
7015C Bearing | Loyal
| 7015C interchange KOYO 7015C | |
| 7015C cross reference KOYO 7015C | |
| 7015C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7015C |
| D | 115 mm |
| d | 75 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| a | 22.7 mm |
| Weight | 0.690 Kg |
| r min. | 1.1 mm |
| Da max. | 108 mm |
| ra max. | 1 mm |
| r1 min. | 0.6 mm |
| da min. | 82 mm |
| Size (mm) | 75x115x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | 7015C |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 115 |
| (Oil) Lubrication Speed | 11000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 8700 r/min |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



7015C PDF download