- Loyal
- NKI 9/16
NKI 9/16 Bearing | Loyal
| NKI 9/16 interchange JNS NKI 9/16 | |
| NKI 9/16 cross reference JNS NKI 9/16 | |
| NKI 9/16 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NKI 9/16 |
| B | 16 mm |
| d | 9 mm |
| F | 12 mm |
| D | 19 mm |
| C | 16 mm |
| da max | 11,5 mm |
| Weight | 0,0225 Kg |
| r min. | 0,3 mm |
| Da max. | 17 mm |
| da min. | 11 mm |
| Size (mm) | 9x19x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | NKI 9/16 |
| Bore Diameter (mm) | 9 |
| Outer Diameter (mm) | 19 |
| Basic dynamic load rating (C) | 9,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 11,2 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



NKI 9/16 PDF download