- Loyal
- HMK4040ZWD
HMK4040ZWD Bearing | Loyal
| HMK4040ZWD interchange NTN HMK4040ZWD | |
| HMK4040ZWD cross reference NTN HMK4040ZWD | |
| HMK4040ZWD Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | HMK4040ZWD |
| D | 50 mm |
| k | 3 mm |
| C | 40 mm |
| Lw | 15.8 mm |
| Fw | 40 mm |
| Cr | 58.5 kN |
| Dw | 4 mm |
| C0r | 107 kN |
| Mass | 0.15 kg |
| Weight | 0,150 Kg |
| Size (mm) | 40x50x40 |
| Nlim (oil) | 6,000 rpm |
| Width (mm) | 40 |
| Nlim (grease) | 4,000 rpm |
| Bearing number | HMK4040ZWD |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 50 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 107 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 58,5 kN |
| Lubrication hole on outer ring | Oui/Yes |
| Min operating temperature, Tmin | -20 °C |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.46 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 10 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 12 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 10.91 Hz |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



HMK4040ZWD PDF download