- Loyal
- 32024AX
32024AX Bearing | Loyal
| 32024AX interchange PSL 32024AX | |
| 32024AX cross reference PSL 32024AX | |
| 32024AX Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 32024AX |
| C | 29 mm |
| a | 40 mm |
| d | 120 mm |
| D | 180 mm |
| T | 38 mm |
| B | 38 mm |
| Da min | 162 mm |
| da max | 130 mm |
| r min. | 2,5 mm |
| db min | 130 mm |
| Weight | 3,32 Kg |
| Db min. | 173 mm |
| r2 min. | 2 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Da max. | 170 mm |
| r3 min. | 0,6 mm |
| Size (mm) | 120x180x38 |
| Width (mm) | 38 |
| Bearing number | 32024AX |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
| Calculation factor (e) | 0,46 |
| Calculation factor (Y) | 1,3 |
| (Oil) Lubrication Speed | 3200 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 2400 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 260 kN |
| Basic static load rating (C0) | 445 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



32024AX PDF download