- Loyal
- 32022XU
32022XU Bearing | Loyal
| 32022XU interchange NTN 32022XU | |
| 32022XU cross reference NTN 32022XU | |
| 32022XU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 32022XU |
| a | 36,5 mm |
| B | 38 mm |
| C | 29 mm |
| e | 0.43 |
| d | 110 mm |
| D | 170 mm |
| T | 38 mm |
| Sa | 7 mm |
| Sb | 9 mm |
| Y2 | 1.39 |
| Y0 | 0.77 |
| Mass | 3.07 kg |
| Weight | 3,07 Kg |
| r min. | 2,5 mm |
| rs min | 2 mm |
| db min | 122 mm |
| Da min | 152 mm |
| Da max | 160 mm |
| da max | 122 mm |
| Db min | 163 mm |
| ra max | 2 mm |
| r1s min | 2 mm |
| Db min. | 163 mm |
| r1a max | 2 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Da max. | 160 mm |
| da min. | 122 mm |
| r1 min. | 2 mm |
| db max. | 122 mm |
| ra1 max. | 2 mm |
| Category | Bearings |
| Size (mm) | 110x170x38 |
| Inventory | 0.0 |
| Nlim (oil) | 2,700 rpm |
| Width (mm) | 38 |
| Product Group | B04334 |
| Nlim (grease) | 2,000 rpm |
| Bearing number | 32022XU |
| Static load, C0 | 390 kN |
| Dynamic load, C | 236 kN |
| Weight / Kilogram | 0 |
| ISO 355 reference | T4DC110 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Calculation factor (e) | 0,43 |
| (Oil) Lubrication Speed | 2 700 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 0,77 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2 000 r/min |
| Rating life coefficient, A2 | 1 |
| Basic static load rating (C0) | 390 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 236 kN |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Min operating temperature, Tmin | -40 °C |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



32022XU PDF download