- Loyal
- 32022X
32022X Bearing | Loyal
| 32022X interchange Timken 32022X | |
| 32022X cross reference Timken 32022X | |
| 32022X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 32022X |
| D | 170 mm |
| d | 110 mm |
| T | 38 mm |
| B | 38 mm |
| C | 29 mm |
| R | 2,5 mm |
| r | 2 mm |
| Weight | 3,06 Kg |
| Size (mm) | 110x170x38 |
| Width (mm) | 38 |
| Bearing number | 32022X |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| Calculation factor (e) | 0,43 |
| Dynamic load rating radial (C) | 282 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



32022X PDF download