- Loyal
- 32022X
32022X Bearing | Loyal
| 32022X interchange NTN 32022X | |
| 32022X cross reference NTN 32022X | |
| 32022X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 32022X |
| D | 170 mm |
| d | 110 mm |
| T | 38 mm |
| B | 38 mm |
| C | 29 mm |
| Category | Roller Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 110x170x38 |
| cup width: | 29 mm |
| Width (mm) | 38 |
| cone width: | 38 mm |
| Product Group | B04334 |
| closure type: | Open |
| overall width: | 38 mm |
| fillet radius: | 2 mm |
| assembly type: | Cone & Cup |
| Bearing number | 32022X |
| bore diameter: | 110 mm |
| finish/coating: | Uncoated |
| bearing material: | Through Hardened Steel |
| Weight / Kilogram | 3.02 |
| outside diameter: | 170 mm |
| Manufacturer Name | NTN |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| static load capacity: | 390000 N |
| dynamic load capacity: | 236000 N |
| abma precision rating: | Class 0 |
| manufacturer product page: | Click here |
| operating temperature range: | -40 to 120 ºC |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



32022X PDF download