- Loyal
- 32022JR
32022JR Bearing | Loyal
| 32022JR interchange KOYO 32022JR | |
| 32022JR cross reference KOYO 32022JR | |
| 32022JR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 32022JR |
| e | 0.43 |
| d | 110 mm |
| D | 170 mm |
| T | 38 mm |
| B | 38 mm |
| C | 29 mm |
| a | 36,1 mm |
| Y0 | 0.77 |
| Y1 | 1.39 |
| Db | 163 mm |
| Cu | 56.7 |
| Cr | 312 |
| C0r | 395 |
| Noun | Bearing |
| Bore | 4.331 Inch | 110 Millimeter |
| a(mm) | 36.1 |
| da max | 122 mm |
| Da min | 152 mm |
| UNSPSC | 31171516 |
| r min. | 2,5 mm |
| Weight | 3,12 Kg |
| r(min) | 2.5 |
| Db(min) | 163 |
| r1(min) | 2 |
| da(min) | 122 |
| db(max) | 122 |
| Da(max) | 160 |
| Da(min) | 152 |
| ra(max) | 2 |
| Sa(min) | 7 |
| r1 min. | 2 mm |
| da min. | 122 mm |
| Da max. | 160 mm |
| db max. | 122 mm |
| Db min. | 163 mm |
| ra max. | 2 mm |
| r2 min. | 2 mm |
| rb(max) | 2 |
| rb max. | 2 mm |
| Sb(min) | 9 |
| Category | Tapered Roller Bearings Assembly |
| Oil lub. | 2800 |
| Component | Assembly |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 110x170x38 |
| Width (mm) | 38 |
| Grease lub. | 2100 |
| Bearing No. | 32022JR |
| Basic Number | 32022 |
| Weight / LBS | 6.878 |
| Product Group | B04334 |
| Inch - Metric | Metric |
| Bearing number | 32022JR |
| Assembly Width | 1.496 Inch | 38 Millimeter |
| Other Features | High Load Capacity |
| Keyword String | Tapered |
| Precision Class | Standard |
| Long Description | Assembly; Standard Precision; 110MM Bore; 170MM Outside Diameter; 38MM Assembly Width; Single Row of Rollers |
| Outside Diameter | 6.693 Inch | 170 Millimeter |
| (Refer.)Mass(kg) | 3.12 |
| Manufacturer URL | http://www.koyousa.com |
| Manufacturer Name | KOYO |
| Weight / Kilogram | 3.37 |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.20.00.00 |
| Number of Tapered Rows | Single Row |
| Calculation factor (e) | 0,43 |
| Flange Outside Diameter | 0 Inch | 0 Millimeter |
| Calculation factor (Y0) | 0,77 |
| (Oil) Lubrication Speed | 2800 r/min |
| Manufacturer Item Number | 32022JR |
| (Grease) Lubrication Speed | 2100 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 395 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 248 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



32022JR PDF download