- Loyal
- 32022-X-XL
32022-X-XL Bearing | Loyal
| 32022-X-XL interchange FAG 32022-X-XL | |
| 32022-X-XL cross reference FAG 32022-X-XL | |
| 32022-X-XL Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 32022-X-XL |
| D | 170 mm |
| d | 110 mm |
| T | 38 mm |
| a | 36,9 mm |
| B | 38 mm |
| C | 29 mm |
| Y | 1,39 |
| e | 0,43 |
| m | 3,06 kg / Weight |
| Size (mm) | 110x170x38 |
| Width (mm) | 38 |
| nB | 2650 1/min / Reference speed |
| nG | 3950 1/min / Limiting speed |
| Y0 | 0,77 |
| Cr | 285000 N |
| d1 | 141,2 mm |
| C0r | 395000 N / Static load rating (radial) |
| Cur | 59000 N / Fatigue limit load, radial |
| Bearing number | 32022-X-XL |
| Db min | 163 mm |
| da max | 122 mm |
| db min | 120 mm |
| ra max | 2,5 mm |
| rb max | 2 mm |
| Da min | 152 mm |
| Da max | 160 mm |
| Cb min | 9 mm |
| Ca min | 7 mm |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| r1, 2 min | 2,5 mm |
| r3, 4 min | 2 mm |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



32022-X-XL PDF download