- Loyal
- 32022-X
32022-X Bearing | Loyal
| 32022-X interchange NKE 32022-X | |
| 32022-X cross reference NKE 32022-X | |
| 32022-X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 32022-X |
| C | 29 mm |
| B | 38 mm |
| a | 37 mm |
| d | 110 mm |
| D | 170 mm |
| T | 38 mm |
| Da min | 152 mm |
| da max | 123 mm |
| db min | 121 mm |
| Weight | 2,96 Kg |
| Db min. | 163 mm |
| r1 min. | 2,5 mm |
| r3 min. | 2 mm |
| r4 min. | 2 mm |
| r2 min. | 2,5 mm |
| Size (mm) | 110x170x38 |
| Width (mm) | 38 |
| Limiting speed | 3600 r/min |
| Bearing number | 32022-X |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| Calculation factor (e) | 0,43 |
| Calculation factor (Y) | 1,39 |
| Basic dynamic load rating (C) | 259 kN |
| Basic static load rating (C0) | 413 kN |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



32022-X PDF download