- Loyal
- 32022 X/Q
32022 X/Q Bearing | Loyal
| 32022 X/Q interchange SKF 32022 X/Q | |
| 32022 X/Q cross reference SKF 32022 X/Q | |
| 32022 X/Q Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 32022 X/Q |
| B | 38 mm |
| a | 36 mm |
| d | 110 mm |
| D | 170 mm |
| T | 38 mm |
| C | 29 mm |
| series: | 320 |
| Size (mm) | 170x110x38 |
| cup width: | 29 mm |
| Width (mm) | 38 |
| cone width: | 38 mm |
| flange type: | Non-Flanged Cup |
| maximum rpm: | 3600 RPM |
| closure type: | Open |
| d1 | 140.9 mm |
| assembly type: | Cone & Cup |
| cage material: | Steel |
| bore diameter: | 110 mm |
| Limiting speed | 3600 r/min |
| Bearing number | 32022 X/Q |
| Reference speed | 2600 r/min |
| finish/coating: | Uncoated |
| outside diameter: | 170 mm |
| Bore Diameter (mm) | 170 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Cb - min. | 9 mm |
| ra - max. | 2.5 mm |
| da - max. | 123 mm |
| db - min. | 120 mm |
| Da - min. | 152 mm |
| rb - max. | 2 mm |
| Db - min. | 163 mm |
| Da - max. | 160 mm |
| Ca - min. | 7 mm |
| static load capacity: | 390 kN |
| Calculation factor - Y | 1.4 |
| dynamic load capacity: | 233 kN |
| Calculation factor - e | 0.43 |
| r3,4 - min. | 2 mm |
| r1,2 - min. | 2.5 mm |
| operating temperature range: | Maximum of +250 °F |
| Basic dynamic load rating - C | 233 kN |
| Calculation factor - Y0 | 0.8 |
| Fatigue load limit - Pu | 40 kN |
| Basic static load rating - C0 | 390 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



32022 X/Q PDF download