- Loyal
- 32022 AX
32022 AX Bearing | Loyal
| 32022 AX interchange Loyal 32022 AX | |
| 32022 AX cross reference Loyal 32022 AX | |
| 32022 AX Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 32022 AX |
| D | 170 mm |
| d | 110 mm |
| T | 38 mm |
| B | 38 mm |
| C | 29 mm |
| a | 36 mm |
| Weight | 3,05 Kg |
| Size (mm) | 110x170x38 |
| Width (mm) | 38 |
| Bearing number | 32022 AX |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 233 kN |
| Basic static load rating (C0) | 390 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



32022 AX PDF download