- Loyal
- 16011
16011 Bearing | Loyal
| 16011 interchange NTN-SNR 16011 | |
| 16011 cross reference NTN-SNR 16011 | |
| 16011 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 16011 |
| D | 90,000 mm |
| d | 55,000 mm |
| B | 11,000 mm |
| C | 11,000 mm |
| Size (mm) | 55x90x11 |
| Width (mm) | 11,000 |
| Bearing number | 16011 |
| Bore Diameter (mm) | 55,000 |
| Outer Diameter (mm) | 90,000 |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



16011 PDF download