- Loyal
- HMK1616
HMK1616 Bearing | Loyal
| HMK1616 interchange NTN HMK1616 | |
| HMK1616 cross reference NTN HMK1616 | |
| HMK1616 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | HMK1616 |
| D | 24 mm |
| C | 16 mm |
| Fw | 16 mm |
| Dw | 3 mm |
| Lw | 11.4 mm |
| Cr | 12.4 kN |
| C0r | 13.5 kN |
| Mass | 0.02 kg |
| Weight | 0.021 Kg |
| Category | Roller Bearings |
| Size (mm) | 16x24x16 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 16 |
| Nlim (oil) | 15,000 rpm |
| Nlim (grease) | 10,000 rpm |
| Product Group | B04144 |
| Bearing number | HMK1616 |
| Weight / Kilogram | 0.02 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Bore Diameter (mm) | 16 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Inner ring reference | IR12X16X20 |
| (Grease) Lubrication Speed | 10 000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 13,5 kN |
| Lubrication hole on outer ring | Non/No |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Min operating temperature, Tmin | -20 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.42 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 4.63 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 6.37 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 6.18 Hz |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



HMK1616 PDF download