- Loyal
- SL185038
SL185038 Bearing | Loyal
| SL185038 interchange INA SL185038 | |
| SL185038 cross reference INA SL185038 | |
| SL185038 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SL185038 |
| E | 269,76 mm |
| m | 31,3 kg / Weight |
| s | 8,2 mm / Axial displacement |
| d | 190 mm |
| D | 290 mm |
| B | 136 mm |
| C | 68 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 7.48 Inch | 190 Millimeter |
| Width | 5.354 Inch | 136 Millimeter |
| UNSPSC | 31171547 |
| Profile | Complete with Outer and Inner Ring |
| Retainer | No |
| Category | Cylindrical Roller Bearing |
| Size (mm) | 190x290x136 |
| Snap Ring | No |
| Separable | No |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 136 |
| Weight / LBS | 82.632 |
| Bore Profile | Straight |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | None |
| Product Group | B04144 |
| Cr | 1430000 N / Dynamic load rating (radial) |
| D1 | 259 mm |
| d1 | 221,8 mm |
| nG | 1320 1/min / Limiting speed |
| Bearing number | SL185038 |
| Other Features | Full Complement | 3 Rib Inner Ring | 1 Rib Outer Ring with Retaining Ring | Operating Temperature From -30 to 120 Deg |
| Relubricatable | Yes |
| Cur | 320000 N / Fatigue limit load, radial |
| C0r | 2600000 N / Static load rating (radial) |
| rmin | 2,1 mm |
| Rolling Element | Cylindrical Roller Bearing |
| Precision Class | RBEC 1 | ISO P0 |
| Long Description | 190MM Bore; Straight Bore Profile; 290MM Outside Diameter; 136MM Width; RBEC 1 | ISO P0; Double Row; Not Separable; No Snap Ring; Relubricatable; C0-Medium Internal Clearance; No Retainer |
| Manufacturer URL | http://www.ina.com |
| Outside Diameter | 11.417 Inch | 290 Millimeter |
| Manufacturer Name | SCHAEFFLER GROUP |
| Weight / Kilogram | 37.52 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 190 |
| Outer Diameter (mm) | 290 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.50.00.00 |
| Manufacturer Item Number | SL185038 |
| Number of Rows of Rollers | Double Row |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



SL185038 PDF download