- Loyal
- SL185036
SL185036 Bearing | Loyal
| SL185036 interchange INA SL185036 | |
| SL185036 cross reference INA SL185036 | |
| SL185036 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SL185036 |
| E | 260,22 mm |
| m | 29,9 kg / Weight |
| s | 8 mm / Axial displacement |
| d | 180 mm |
| D | 280 mm |
| B | 136 mm |
| C | 68 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 7.087 Inch | 180 Millimeter |
| Width | 5.354 Inch | 136 Millimeter |
| UNSPSC | 31171547 |
| Profile | Complete with Outer and Inner Ring |
| Retainer | No |
| Category | Cylindrical Roller Bearing |
| Size (mm) | 180x280x136 |
| Snap Ring | No |
| Separable | No |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 136 |
| Weight / LBS | 78.936 |
| Bore Profile | Straight |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | None |
| Product Group | B04144 |
| Cr | 1390000 N / Dynamic load rating (radial) |
| D1 | 249,4 mm |
| d1 | 212,2 mm |
| nG | 1370 1/min / Limiting speed |
| Bearing number | SL185036 |
| Other Features | Full Complement | 3 Rib Inner Ring | 1 Rib Outer Ring with Retaining Ring | Operating Temperature From -30 to 120 Deg |
| Relubricatable | Yes |
| Cur | 310000 N / Fatigue limit load, radial |
| C0r | 2480000 N / Static load rating (radial) |
| rmin | 2,1 mm |
| Rolling Element | Cylindrical Roller Bearing |
| Precision Class | RBEC 1 | ISO P0 |
| Long Description | 180MM Bore; Straight Bore Profile; 280MM Outside Diameter; 136MM Width; RBEC 1 | ISO P0; Double Row; Not Separable; No Snap Ring; Relubricatable; C0-Medium Internal Clearance; No Retainer |
| Manufacturer URL | http://www.ina.com |
| Outside Diameter | 11.024 Inch | 280 Millimeter |
| Manufacturer Name | SCHAEFFLER GROUP |
| Weight / Kilogram | 35.84 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| Outer Diameter (mm) | 280 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.50.00.00 |
| Manufacturer Item Number | SL185036 |
| Number of Rows of Rollers | Double Row |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



SL185036 PDF download