- Loyal
- SL185034
SL185034 Bearing | Loyal
| SL185034 interchange INA SL185034 | |
| SL185034 cross reference INA SL185034 | |
| SL185034 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SL185034 |
| D | 260 mm |
| d | 170 mm |
| B | 122 mm |
| C | 61 mm |
| E | 242,85 mm |
| s | 6 mm / Axial displacement |
| m | 22,5 kg / Weight |
| Category | Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 170x260x122 |
| Width (mm) | 122 |
| Product Group | B04144 |
| nG | 1480 1/min / Limiting speed |
| D1 | 232,7 mm |
| d1 | 198 mm |
| Cr | 1200000 N / Dynamic load rating (radial) |
| Bearing number | SL185034 |
| Cur | 265000 N / Fatigue limit load, radial |
| C0r | 2110000 N / Static load rating (radial) |
| rmin | 2,1 mm |
| Manufacturer Name | SCHAEFFLER GROUP |
| Weight / Kilogram | 22.5 |
| Bore Diameter (mm) | 170 |
| Outer Diameter (mm) | 260 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



SL185034 PDF download