- Loyal
- SL185032
SL185032 Bearing | Loyal
| SL185032 interchange INA SL185032 | |
| SL185032 cross reference INA SL185032 | |
| SL185032 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SL185032 |
| D | 240 mm |
| d | 160 mm |
| B | 109 mm |
| C | 54,5 mm |
| E | 224,8 mm |
| s | 6 mm / Axial displacement |
| m | 12,2 kg / Weight |
| Category | Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 160x240x109 |
| Width (mm) | 109 |
| Product Group | B04144 |
| nG | 1600 1/min / Limiting speed |
| D1 | 215,8 mm |
| d1 | 184,8 mm |
| Cr | 930000 N / Dynamic load rating (radial) |
| Bearing number | SL185032 |
| Cur | 207000 N / Fatigue limit load, radial |
| C0r | 1610000 N / Static load rating (radial) |
| rmin | 2,1 mm |
| Manufacturer Name | SCHAEFFLER GROUP |
| Weight / Kilogram | 16.2 |
| Bore Diameter (mm) | 160 |
| Outer Diameter (mm) | 240 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



SL185032 PDF download