- Loyal
- SL185030
SL185030 Bearing | Loyal
| SL185030 interchange NBS SL185030 | |
| SL185030 cross reference NBS SL185030 | |
| SL185030 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SL185030 |
| D | 225 mm |
| d | 150 mm |
| E | 207,45 mm |
| B | 100 mm |
| C | 50 mm |
| S | 6 mm |
| d1 | 170 mm |
| D1 | 198 mm |
| Weight | 13,3 Kg |
| Size (mm) | 150x207.45x100 |
| Width (mm) | 100 |
| Bearing number | SL185030 |
| Bore Diameter (mm) | 150 |
| Outer Diameter (mm) | 207,45 |
| Basic dynamic load rating (C) | 810 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1390 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



SL185030 PDF download