- Loyal
- SL185030
SL185030 Bearing | Loyal
| SL185030 interchange INA SL185030 | |
| SL185030 cross reference INA SL185030 | |
| SL185030 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SL185030 |
| E | 207,45 mm |
| d | 150 mm |
| D | 225 mm |
| B | 100 mm |
| C | 50 mm |
| s | 6 mm / Axial displacement |
| m | 13,3 kg / Weight |
| Bore | 5.906 Inch | 150 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Width | 3.937 Inch | 100 Millimeter |
| UNSPSC | 31171547 |
| Profile | Complete with Outer and Inner Ring |
| Category | Cylindrical Roller Bearing |
| Retainer | No |
| Inventory | 0.0 |
| Separable | No |
| Size (mm) | 150x225x100 |
| Snap Ring | No |
| Width (mm) | 100 |
| Weight / LBS | 35.112 |
| Bore Profile | Straight |
| Cage Material | None |
| Product Group | B04144 |
| Inch - Metric | Metric |
| nG | 1740 1/min / Limiting speed |
| d1 | 170 mm |
| D1 | 198 mm |
| Cr | 810000 N / Dynamic load rating (radial) |
| Relubricatable | Yes |
| Other Features | Full Complement | 3 Rib Inner Ring | 1 Rib Outer Ring with Retaining Ring | Operating Temperature From -30 to 120 Deg |
| Bearing number | SL185030 |
| Cur | 183000 N / Fatigue limit load, radial |
| C0r | 1390000 N / Static load rating (radial) |
| rmin | 2 mm |
| Rolling Element | Cylindrical Roller Bearing |
| Precision Class | RBEC 1 | ISO P0 |
| Long Description | 150MM Bore; Straight Bore Profile; 225MM Outside Diameter; 100MM Width; RBEC 1 | ISO P0; Double Row; Not Separable; No Snap Ring; Relubricatable; C0-Medium Internal Clearance; No Retainer |
| Manufacturer URL | http://www.ina.com |
| Outside Diameter | 8.858 Inch | 225 Millimeter |
| Weight / Kilogram | 15.941 |
| Manufacturer Name | SCHAEFFLER GROUP |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 150 |
| Outer Diameter (mm) | 225 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.50.00.00 |
| Manufacturer Item Number | SL185030 |
| Number of Rows of Rollers | Double Row |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



SL185030 PDF download