- Loyal
- SL185028
SL185028 Bearing | Loyal
| SL185028 interchange NBS SL185028 | |
| SL185028 cross reference NBS SL185028 | |
| SL185028 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SL185028 |
| D | 210 mm |
| d | 140 mm |
| E | 198,4 mm |
| B | 95 mm |
| C | 47,5 mm |
| S | 5 mm |
| d1 | 162,6 mm |
| D1 | 189,5 mm |
| Weight | 11,1 Kg |
| Size (mm) | 140x198.4x95 |
| Width (mm) | 95 |
| Bearing number | SL185028 |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 198,4 |
| Basic dynamic load rating (C) | 780 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1360 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



SL185028 PDF download