- Loyal
- SL185024
SL185024 Bearing | Loyal
| SL185024 interchange NBS SL185024 | |
| SL185024 cross reference NBS SL185024 | |
| SL185024 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SL185024 |
| D | 180 mm |
| d | 120 mm |
| E | 168,15 mm |
| B | 80 mm |
| C | 40 mm |
| S | 5 mm |
| d1 | 138,8 mm |
| D1 | 160,7 mm |
| Weight | 6,7 Kg |
| Size (mm) | 120x168.15x80 |
| Width (mm) | 80 |
| Bearing number | SL185024 |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 168,15 |
| Basic dynamic load rating (C) | 520 kN |
| Basic static load rating (C0) | 870 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



SL185024 PDF download