- Loyal
- SL185020
SL185020 Bearing | Loyal
| SL185020 interchange NBS SL185020 | |
| SL185020 cross reference NBS SL185020 | |
| SL185020 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SL185020 |
| D | 150 mm |
| d | 100 mm |
| E | 140,2 mm |
| B | 67 mm |
| C | 33,5 mm |
| S | 4 mm |
| d1 | 115,7 mm |
| D1 | 134 mm |
| Weight | 3,94 Kg |
| Size (mm) | 100x140.2x67 |
| Width (mm) | 67 |
| Bearing number | SL185020 |
| Bore Diameter (mm) | 100 |
| Outer Diameter (mm) | 140,2 |
| Basic dynamic load rating (C) | 375 kN |
| Basic static load rating (C0) | 620 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



SL185020 PDF download