- Loyal
- 16010
16010 Bearing | Loyal
| 16010 interchange Loyal 16010 | |
| 16010 cross reference Loyal 16010 | |
| 16010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 16010 |
| D | 80 mm |
| d | 50 mm |
| B | 10 mm |
| C | 10 mm |
| Size (mm) | 50x80x10 |
| Width (mm) | 10 |
| Bearing number | 16010 |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 80 |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



16010 PDF download