- Loyal
- NU5216
NU5216 Bearing | Loyal
| NU5216 interchange Loyal NU5216 | |
| NU5216 cross reference Loyal NU5216 | |
| NU5216 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU5216 |
| d | 80 mm |
| D | 140 mm |
| B | 44,45 mm |
| C | 44,45 mm |
| Fw | 95,2 mm |
| Weight | 2,91 Kg |
| Size (mm) | 80x140x44.45 |
| Width (mm) | 44,45 |
| Bearing number | NU5216 |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 185 kN |
| Basic static load rating (C0) | 282 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



NU5216 PDF download