- Loyal
- 32016XU
32016XU Bearing | Loyal
| 32016XU interchange NTN 32016XU | |
| 32016XU cross reference NTN 32016XU | |
| 32016XU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 32016XU |
| B | 29 mm |
| e | 0.42 |
| d | 80 mm |
| D | 125 mm |
| T | 29 mm |
| C | 22 mm |
| a | 27 mm |
| Y2 | 1.42 |
| Sa | 6 mm |
| d1 | 103.5 mm |
| Y0 | 0.78 |
| Sb | 7 mm |
| Mass | 1.28 kg |
| ra max | 1.5 mm |
| Weight | 1,28 Kg |
| Ca min | 6 mm |
| Db min | 120 mm |
| r min. | 1,5 mm |
| Da max | 116.5 mm |
| rs min | 1.5 mm |
| Da min | 112 mm |
| Cb min | 7 mm |
| db min | 88.5 mm |
| da max | 89 mm |
| r1s min | 1.5 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| r1a max | 1.5 mm |
| Db min. | 120 mm |
| db max. | 89 mm |
| Da max. | 116,5 mm |
| da min. | 88,5 mm |
| r1 min. | 1,5 mm |
| ra1 max. | 1,5 mm |
| Category | Roller Bearings |
| Size (mm) | 80x125x29 |
| Inventory | 3.0 |
| Nlim (oil) | 3,700 rpm |
| Width (mm) | 29 |
| Nlim (grease) | 2,800 rpm |
| Product Group | B04334 |
| Bearing number | 32016XU |
| Static load, C0 | 216 kN |
| Dynamic load, C | 139 kN |
| ISO 355 reference | T3CC080 |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 125 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Calculation factor (e) | 0,42 |
| Fatigue limit load, Cu | 26.1 kN |
| (Oil) Lubrication Speed | 3 700 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 0,78 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2 800 r/min |
| Rating life coefficient, A2 | 1 |
| Basic static load rating (C0) | 216 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 139 kN |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Min operating temperature, Tmin | -40 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.45 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 14.88 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 12.12 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 9.32 Hz |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



32016XU PDF download