- Loyal
- GE75XS/K
GE75XS/K Bearing | Loyal
| GE75XS/K interchange LS GE75XS/K | |
| GE75XS/K cross reference LS GE75XS/K | |
| GE75XS/K Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | GE75XS/K |
| D | 120 mm |
| d | 75 mm |
| B | 64 mm |
| C | 55 mm |
| dk | 110 mm |
| Angle | 5 ° |
| r min. | 1 mm |
| Weight | 3,08 Kg |
| r1 min. | 1 mm |
| Size (mm) | 75x120x64 |
| Width (mm) | 64 |
| Bearing number | GE75XS/K |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| Basic dynamic load rating (C) | 510 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



GE75XS/K PDF download