- Loyal
- HK6020
HK6020 Bearing | Loyal
| HK6020 interchange SKF HK6020 | |
| HK6020 cross reference SKF HK6020 | |
| HK6020 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | HK6020 |
| D | 68 mm |
| C | 20 mm |
| Fw | 60 mm |
| Weight | 0,081 Kg |
| Size (mm) | 60x68x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | HK6020 |
| Reference speed | 4300 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 68 |
| Fatigue load limit (Pu) | 9,3 |
| Basic dynamic load rating (C) | 31,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 75 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



HK6020 PDF download