- Loyal
- HK6020
HK6020 Bearing | Loyal
| HK6020 interchange INA HK6020 | |
| HK6020 cross reference INA HK6020 | |
| HK6020 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | HK6020 |
| D | 68 mm |
| C | 20 mm |
| Fw | 60 mm |
| Bore | 2.362 Inch | 60 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Width | 0.787 Inch | 20 Millimeter |
| UNSPSC | 31171512 |
| c1 min | – |
| r min. | 0,8 mm |
| Weight | 0,081 Kg |
| Category | Needle Non Thrust Roller Bearing |
| Retainer | Yes |
| Separable | No |
| Enclosure | Open |
| Size (mm) | 60x68x20 |
| Component | Roller Assembly with Outer Ring - No Inner Ring |
| Inventory | 0.0 |
| Closed End | No |
| Width (mm) | 20 |
| Weight / LBS | 0.179 |
| Product Group | B04144 |
| Self Aligning | No |
| Inch - Metric | Metric |
| Keyword String | Needle |
| Other Features | 2 Rib Outer Ring | Drawn Cup Bearing | Steel Cage |
| Thrust Bearing | No |
| Relubricatable | No |
| Bearing number | HK6020 |
| Reference speed | 3 500 r/min |
| Rolling Element | Needle Roller Bearing |
| Manufacturer URL | http://www.ina.com |
| Outside Diameter | 2.677 Inch | 68 Millimeter |
| Long Description | 60MM Bore; 68MM Outside Diameter; 20MM Width; Needle Roller Bearing; Roller Assembly with Outer Ring - No Inner Ring; Open Enclosure; No Self Aligning; Retainer; Single Row of Rollers; No Separable; N |
| Manufacturer Name | SCHAEFFLER GROUP |
| Weight / Kilogram | 0.08 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 68 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.40.00.00 |
| Fatigue load limit (Pu) | 9,8 |
| Manufacturer Item Number | HK6020 |
| Number of Rows of Rollers | Single Row |
| Basic static load rating (C0) | 75 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 33,5 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



HK6020 PDF download