- Loyal
- HK6020
HK6020 Bearing | Loyal
| HK6020 interchange KOYO HK6020 | |
| HK6020 cross reference KOYO HK6020 | |
| HK6020 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | HK6020 |
| D | 68 mm |
| C | 20 mm |
| Fw | 60 mm |
| Cu | 10.9 |
| Cr | 32.5 |
| C0r | 70.2 |
| Weight | 0.090 Kg |
| C3(min) | �\ |
| rs(min) | 1 |
| r5 min. | 1 mm |
| Category | Bearings |
| Oil lub. | 5200 |
| Size (mm) | 60x68x20 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 20 |
| Grease lub. | 3400 |
| Bearing No. | HK6020 |
| Product Group | B04144 |
| Bearing number | HK6020 |
| (Refer.)Mass(kg) | 0.090 |
| Weight / Kilogram | 0.09 |
| Manufacturer Name | KOYO |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 68 |
| Mounting inner ring | - |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| (Grease) Lubrication Speed | 3400 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 70.2 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 32.5 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



HK6020 PDF download