- Loyal
- 23130-K-MB-W33+AHX3130
23130-K-MB-W33+AHX3130 Bearing | Loyal
| 23130-K-MB-W33+AHX3130 interchange NKE 23130-K-MB-W33+AHX3130 | |
| 23130-K-MB-W33+AHX3130 cross reference NKE 23130-K-MB-W33+AHX3130 | |
| 23130-K-MB-W33+AHX3130 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 23130-K-MB-W33+AHX3130 |
| d | 150 mm |
| D | 250 mm |
| B | 80 mm |
| C | 15 mm |
| d1 | 145 mm |
| B1 | 96 mm |
| B2 | 101 mm |
| Weight | 18,6 Kg |
| r2 min. | 2,1 mm |
| r1 min. | 2,1 mm |
| Size (mm) | 150x250x80 |
| Thread (G) | M 165x3 |
| Width (mm) | 80 |
| Limiting speed | 2600 r/min |
| Bearing number | 23130-K-MB-W33+AHX3130 |
| Bore Diameter (mm) | 150 |
| Outer Diameter (mm) | 250 |
| Calculation factor (e) | 0,32 |
| Calculation factor (Y0) | 2 |
| Calculation factor (Y1) | 2,1 |
| Basic dynamic load rating (C) | 711 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1130 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



23130-K-MB-W33+AHX3130 PDF download