- Loyal
- GE6E
GE6E Bearing | Loyal
| GE6E interchange LS GE6E | |
| GE6E cross reference LS GE6E | |
| GE6E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | GE6E |
| D | 14 mm |
| d | 6 mm |
| B | 6 mm |
| C | 4 mm |
| dk | 10 mm |
| Angle | 13 ° |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,004 Kg |
| r1 min. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 6x14x6 |
| Width (mm) | 6 |
| Bearing number | GE6E |
| Bore Diameter (mm) | 6 |
| Outer Diameter (mm) | 14 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,4 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



GE6E PDF download