- Loyal
- NUP 1032
NUP 1032 Bearing | Loyal
| NUP 1032 interchange NACHI NUP 1032 | |
| NUP 1032 cross reference NACHI NUP 1032 | |
| NUP 1032 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NUP 1032 |
| d | 160 mm |
| D | 240 mm |
| B | 38 mm |
| Fw | 180 mm |
| r min. | 2.1 mm |
| Weight | 6.01 Kg |
| r1 min. | 1.5 mm |
| Size (mm) | 160x240x38 |
| Width (mm) | 38 |
| Bearing number | NUP 1032 |
| Bore Diameter (mm) | 160 |
| Outer Diameter (mm) | 240 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2400 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 229 kN |
| Basic static load rating (C0) | 325 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



NUP 1032 PDF download