- Loyal
- MRJ9.1/2
MRJ9.1/2 Bearing | Loyal
| MRJ9.1/2 interchange RHP MRJ9.1/2 | |
| MRJ9.1/2 cross reference RHP MRJ9.1/2 | |
| MRJ9.1/2 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | MRJ9.1/2 |
| D | 457,2 mm |
| d | 241,3 mm |
| B | 82,55 mm |
| C | 82,55 mm |
| Weight | 63,1 Kg |
| Size (mm) | 241.3x457.2x82.55 |
| Width (mm) | 82,55 |
| Bearing number | MRJ9.1/2 |
| Bore Diameter (mm) | 241,3 |
| Outer Diameter (mm) | 457,2 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 1230 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1640 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



MRJ9.1/2 PDF download