- Loyal
- MRJ5/8
MRJ5/8 Bearing | Loyal
| MRJ5/8 interchange RHP MRJ5/8 | |
| MRJ5/8 cross reference RHP MRJ5/8 | |
| MRJ5/8 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | MRJ5/8 |
| D | 46,0375 mm |
| d | 15,875 mm |
| B | 15,875 mm |
| C | 15,875 mm |
| Weight | 0,121 Kg |
| Size (mm) | 15.875x46.0375x15.875 |
| Width (mm) | 15,875 |
| Bearing number | MRJ5/8 |
| Bore Diameter (mm) | 15,875 |
| Outer Diameter (mm) | 46,0375 |
| (Grease) Lubrication Speed | 9700 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 18,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 14,8 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



MRJ5/8 PDF download