- Loyal
- MRJ5.1/2
MRJ5.1/2 Bearing | Loyal
| MRJ5.1/2 interchange RHP MRJ5.1/2 | |
| MRJ5.1/2 cross reference RHP MRJ5.1/2 | |
| MRJ5.1/2 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | MRJ5.1/2 |
| D | 279,4 mm |
| d | 139,7 mm |
| B | 50,8 mm |
| C | 50,8 mm |
| Weight | 15,1 Kg |
| Size (mm) | 139.7x279.4x50.8 |
| Width (mm) | 50,8 |
| Bearing number | MRJ5.1/2 |
| Bore Diameter (mm) | 139,7 |
| Outer Diameter (mm) | 279,4 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2300 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 545 kN |
| Basic static load rating (C0) | 668 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



MRJ5.1/2 PDF download