- Loyal
- GEBK10S
GEBK10S Bearing | Loyal
| GEBK10S interchange LS GEBK10S | |
| GEBK10S cross reference LS GEBK10S | |
| GEBK10S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | GEBK10S |
| D | 26 mm |
| d | 10 mm |
| B | 14 mm |
| C | 10,5 mm |
| dk | 19,05 mm |
| Angle | 14 ° |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,039 Kg |
| r1 min. | 0,6 mm |
| Size (mm) | 10x26x14 |
| Width (mm) | 14 |
| Bearing number | GEBK10S |
| Bore Diameter (mm) | 10 |
| Outer Diameter (mm) | 26 |
| Basic dynamic load rating (C) | 10 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



GEBK10S PDF download