- Loyal
- GEBJ8S
GEBJ8S Bearing | Loyal
| GEBJ8S interchange LS GEBJ8S | |
| GEBJ8S cross reference LS GEBJ8S | |
| GEBJ8S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | GEBJ8S |
| D | 19 mm |
| d | 8 mm |
| B | 12 mm |
| C | 9 mm |
| dk | 15,88 mm |
| Angle | 13 ° |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,018 Kg |
| r1 min. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 8x19x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | GEBJ8S |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Outer Diameter (mm) | 19 |
| Basic dynamic load rating (C) | 6,5 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



GEBJ8S PDF download