- Loyal
- GEBJ6S
GEBJ6S Bearing | Loyal
| GEBJ6S interchange LS GEBJ6S | |
| GEBJ6S cross reference LS GEBJ6S | |
| GEBJ6S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | GEBJ6S |
| D | 16 mm |
| d | 6 mm |
| B | 9 mm |
| C | 6,75 mm |
| dk | 12,7 mm |
| Angle | 13 ° |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,01 Kg |
| r1 min. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 6x16x9 |
| Width (mm) | 9 |
| Bearing number | GEBJ6S |
| Bore Diameter (mm) | 6 |
| Outer Diameter (mm) | 16 |
| Basic dynamic load rating (C) | 4,1 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



GEBJ6S PDF download