- Loyal
- GEBJ30S
GEBJ30S Bearing | Loyal
| GEBJ30S interchange LS GEBJ30S | |
| GEBJ30S cross reference LS GEBJ30S | |
| GEBJ30S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | GEBJ30S |
| D | 55 mm |
| d | 30 mm |
| B | 37 mm |
| C | 25 mm |
| dk | 50,8 mm |
| Angle | 15 ° |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,378 Kg |
| r1 min. | 0,6 mm |
| Size (mm) | 30x55x37 |
| Width (mm) | 37 |
| Bearing number | GEBJ30S |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 55 |
| Basic dynamic load rating (C) | 61 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



GEBJ30S PDF download