- Loyal
- GEBJ20S
GEBJ20S Bearing | Loyal
| GEBJ20S interchange LS GEBJ20S | |
| GEBJ20S cross reference LS GEBJ20S | |
| GEBJ20S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | GEBJ20S |
| D | 40 mm |
| d | 20 mm |
| B | 25 mm |
| C | 18 mm |
| dk | 34,93 mm |
| Angle | 15 ° |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,149 Kg |
| r1 min. | 0,6 mm |
| Size (mm) | 20x40x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Bearing number | GEBJ20S |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 40 |
| Basic dynamic load rating (C) | 30 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



GEBJ20S PDF download