- Loyal
- GEBJ18C
GEBJ18C Bearing | Loyal
| GEBJ18C interchange LS GEBJ18C | |
| GEBJ18C cross reference LS GEBJ18C | |
| GEBJ18C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | GEBJ18C |
| D | 35 mm |
| d | 18 mm |
| B | 23 mm |
| C | 16,5 mm |
| dk | 31,75 mm |
| Angle | 15 ° |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,103 Kg |
| r1 min. | 0,6 mm |
| Size (mm) | 18x35x23 |
| Width (mm) | 23 |
| Bearing number | GEBJ18C |
| Bore Diameter (mm) | 18 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| Basic dynamic load rating (C) | 47 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



GEBJ18C PDF download