- Loyal
- MRJ3.1/4
MRJ3.1/4 Bearing | Loyal
| MRJ3.1/4 interchange RHP MRJ3.1/4 | |
| MRJ3.1/4 cross reference RHP MRJ3.1/4 | |
| MRJ3.1/4 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | MRJ3.1/4 |
| D | 190,5 mm |
| d | 82,55 mm |
| B | 39,6875 mm |
| C | 39,6875 mm |
| Weight | 5,67 Kg |
| Size (mm) | 82.55x190.5x39.6875 |
| Width (mm) | 39,6875 |
| Bearing number | MRJ3.1/4 |
| Bore Diameter (mm) | 82,55 |
| Outer Diameter (mm) | 190,5 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2300 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 263 kN |
| Basic static load rating (C0) | 285 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



MRJ3.1/4 PDF download